Prezentare Locala

Asezarea comunei Seitin

Geografic, asezarea se situează pe locul de întretăiere a meridianului estic 20 grade 5 minute, cu paralela 46 grade 7 minute. Ea face parte din localitățile vestice ale tarii situate pe malul drept al Mureșului, la 45 km vest de Arad și la 55 km înainte de confluenta acestuia cu Tisa.
Departarea cu frontiera de Ungaria este de 13 km pe soseaua nationala Nadlac-Arad si de sub 10 km linie dreapta pe unele parti din teritoriul comunei.

Suprafata totala a terenului, la sfarsitul celui de al doilea razboi mondial a fost de 6682.70 ha.
Suprafata totala a variat dialogul timpului atat datorita schimbarii actiunii factorilor naturali, cat si ca urmare a unor schimburi efectuate cu alte comune invecinate.

Comuna Seitin se invecineaza:

• la est – comuna Semlac
  • la nord-est – comuna Pereg
  • la nord-vest si vest – Orasul Nadlac
  • la sud – comunele Periam, Sanpetru Mare si Capis.

Relieful
Relieful este format din doua unitati:

• la sud – de la Mures pana in dreptul comunei o fasie mai ingusta in est si in vest mai larga, numita „Lunca Muresului”

• la nord – partea cea mai extinsa a teritoriului comunei este o campie mai inalta, putin ondulata cu vai ale caror diferente de nivel variaza intre 1-7m.

Inaltimea locului fata de nivelul marii este intre 95-102m. Punctul cel mai ridicat are cota 102 si este numit „Drumul Izvorului”.

Clima

Clima este temperat continentala, facand parte din bazinul panonic, locul e ferit de curentii de aer care vin din nord-estul Europei.

Un rol insemnat il au curentii oceanici ai Azorelor si Groelandei, tinand sub influenta lor sesul panonic. Din constatarea ale localnicilor rezulta ca in ultimii 60-70 de ani, doar in 10 ani au fost ierni mai aspre si mai lungi, restul de 60 fiind caracterizate prin ierni destul de blande, unele chiar fara zapada.

Potrivit datelor de la Centrul Meteorologic Arad pe perioada 1931-1950 temperatura medie locala a fost urmatoarea:

• ianuarie – +2.9 grade C
  • februarie – +0.8 grade C
  • martie – +5.2 grade C
  • aprilie – +11.9 grade C
  • mai – +16.5 grade C
  • iunie – +19.1 grade C
  • iulie – +21.3 grade C
  • august – +21.5 grade C
  • septembrie – 18.6 grade C
  • octombrie – 10.8 grade C
  • noiembrie – 5.6 grade C
  • decembrie – 1.4 grade C

Vanturile simtite in comuna sunt:

„Vantul de la pusta”, care este o derivatie mai blanda a Crivatului si bate in deosebi iarna

„Vantul de la Banat”, care este o ramura a Austrului si este simtit in tot cursul anului

„Vantul de la rasarit”, bate dinspre Carpatii Occidentali numai in lunile aprilie, mai si prima jumatate a lunii iunie.

Precipitatiile sunt mai frecvente toamna, iarna si primavara, vara fiind in general secetoasa.

Apele

In partea de sud al comunei curge raul Mures. Lungimea albiei de pe teritoriul comunei este de 10 km, iar largimea albiei este intr-o continua schimbare, in special in terenurile aluvionale.

Pe o portiune de 800 m lungime, Muresul curge printr-o albie argiloasa sapata de mainile oamenilor numita „Taietura”, apa fiind mai adanca, iar albia stabila si mai ingusta de aproximativ 80 m. Debitul raului este de 350-380 mc pe secunda.

A doua apa curgatoare este valea Talamitea, cu continuarea ei Begheiul.
Din vechiul debit de apa a ramas o vale seaca cu cateva izvoare, iar in 1969 s-a sapat o albie noua, noul canal fiind un rezervor de apa pentru irigat gradinile de pe marginea traseului prin care trece.

Apa freatica se gaseste la adancimi de 1.5-2 m in lunca si de 3-7 m in campie. Pentru baut este intrebuintata apa de la a treia panza freatica, ce se afla la adancimea de 45-55 m.

Solurile sunt cernoziomuri ciocolatii.

Vegetatia este caracteristica zonei de contact dintre silvostapa si stepa.
In lunca Muresului au existat paduri in secolele trecuta, dar la incaputul secolului XX au fost defrisate, iar terenul a fost cultivat cu cereale si legume. Pe malul Muresului mai exista stejar.